Buder nővér amerikai katolikus apáca.
Története egészen különleges. Egy pap tanácsolta neki, hogy kezdjen futni, mert ez a sport segít összehangolni a testet, a lelket és a szellemet. Ennek a mondatnak a hatására kezdett futni. 48 éves volt ekkor.
Hiába ért el sikereket, a futást egy idő után unalmasnak találta, újabb kihívásokat keresett.
52 évesen állt először rajthoz egy triatlon versenyen.
Most 92 éves, 45-szörös Ironman.
Az Ironman táv: 3,86 kilométer úszás; 180,25 kilométer kerékpározás; majd egy maratoni futás (42,195 kilométer), mindez megszakítás nélkül. A teljesítésre legtöbbször 16 vagy 17 óra áll rendelkezésre. Aki szintidőn belül éri el a célkaput, Ironmannek, vagyis Vasembernek nevezheti magát. Ez a kőkemény kihívás nem csak a fiatalok kiváltsága, vannak idős emberek is, akik sorra döntögetik meg egymás vagy saját maguk rekordjait. Közéjük tartozik az Iron Nun azaz Vasnővér becenéven elhíresült apáca is.
Amikor nyolcvankét éves volt, a Subaru Ironman Canadát sikeresen megcsinálta, ezzel ő lett a világ legidősebb embere, aki teljesíteni tudott egy teljes távú Ironmant.
„Az életem során rengeteg dolgot megtanultam, többek között azt is, hogy a sportban nem annyi idős vagy, amennyi a papírjaidon szerepel. Amennyiben megfelelően felkészültél, koncentrálsz és összpontosítasz egy IRONMAN során, akkor épp annyi az életkorod, amennyinek érzed magad!”
Iron Nun sohasem csak a saját örömére sportolt, minden egyes verseny alkalmával jótékony célokra gyűjtött jelentősebb összegeket. Emlékeit és tapasztalatait összegyűjtötte, ezeket nyolcvanéves korában könyv formájában kiadta.
2016-ban a Nike reklámarca lett.
„Nincs edzéstervem, mert mindig ahhoz igazítom az edzéseimet, hogy mennyire érek rá és milyen az időjárás – mesélte egy interjúban Buder nővér.
Reggel a templomba általában futva megyek, aztán a következő helyszínre is. Gyakran járok a börtönökbe az elítéltekhez, oda vagy futok vagy kerékpárral megyek, általában napi hatvan-hetven kilométer kerékpározás jön össze.
Van a közelemben egy tó, ott szoktam biciklizni és ott is úszom, a természet mindig megszabja, hogy éppen melyik sportágat űzzem.”
Buder nővért nemcsak a Nike tartja nagyon inspirálónak, de mindenki, aki csak egyszer is hallott róla.
„Én, inspiráló?! Nem tudom, miért vannak úgy oda. Én csak egy apró öregasszony vagyok, aki teszi a dolgát. Ennyi az egész…”
Az egész triatlonban számára az a legnehezebb, hogyan kezelje a népszerűséget. Folyton csipog a telefonja és jelez a számítógépe, állandóan interjút kérnek tőle.
„Ha valamit, hát ezt nem tudom megszokni. Az, hogy az ember örökké elérhető, nagyon fárasztó ám.”
A sikerhez vezető utat úgy magyarázza, hogy először van az álom, abból fejlődik ki a vágy, aztán abból lesz az elszántság, amiből kialakul a fegyelem, legvégül pedig megjelenik a végső elhatározás arra vonatkozóan, hogy meg mered csinálni azt, amit megálmodtál.
„Sokszor volt olyan, hogy a kudarcaimra gondoltam… és arra, hogy nem értem el a kitűzött célt. Aztán rájöttem, hogy az egyetlen kudarc az, ha nem próbálkozol, mert az erőfeszítésed önmagában is siker” – ez az egyik legfontosabb üzenete azoknak, akik példaképként tekintenek rá.
Hozzászólások
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.