Néhány napja egy beszélgetésben felmerült a kérdés, hogy mi a spiritualitás. Nagyon nehéz egy mondatban meghatározni, mert mindenkinek mást jelent, és ebből következően másként éli meg.
A Wikipedia szerint:
„A spirituálisan gondolkodók szerint a világnak vannak az érzékszerveink számára rejtett dimenziói és összefüggései, amelyek ugyanolyan erős hatással lehetnek létünkre, mint a környezetünk érzékelhető része.
A spirituális világnézeteket követők vallják, hogy az élet több, mint a természet véletlen egyszeri és megismételhetetlen játéka. Szerintük a világot egy magasabb rendező elv, egy ember felett álló kozmikus törvény, erő (Isten, Univerzum stb.) irányítja.”
A spiritualitás az ember azon vágya, hogy kapcsolódjon ehhez a fizikai érzékszervekkel érzékelhetőn túli világhoz. Ahonnan magyarázatot, segítséget remél, ahol megnyugvást talál. A spiritualitás a lelkünkkel való törődést, a lelkünkhöz való kapcsolódást jelenti.
Van, aki a vallásokban találja meg ezt a kapcsolódási pontot. Van, aki egyéni utat jár be.
A kulturális környezet meghatározó ezekben a választásokban.
Fontos a spiritualitással foglalkozni?
A WHO szerint biológiai, szellemi, szociális és spirituális lények vagyunk. Ezen definíció szerint a spiritualitás a valóság megismerésének azon módja, amely átlépi a tudományos megismerés határait.
Nem lehet teljes a megismerésünk, ha figyelmen kívül hagyjuk életünknek ezt a dimenzióját. Sem önmagunkról, sem a bennünket körülvevő világról nem kaphatunk teljes képet.
Ma már a tudomány számos területen visszaigazolta, kifinomult, érzékeny műszerekkel és módszerekkel láthatóvá tette világunk olyan részeit, amit fizikai érzékszerveinken keresztül sosem tapasztalhatunk meg.
A kvantumfizika bebizonyította, hogy minden energia, az anyag csak az energia egy bizonyos frekvenciája. Belátom, ezt nem könnyű megérteni.
Az orvostudomány egyre inkább elismeri, hogy a fizikai betegségeink mögött gyakran lelki okok állnak. Más kérdés, hogy az orvosi protokollokba ez a felismerés mikor kezd beszivárogni.
A spiritualitás más nézőpontból az a törekvésünk, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Harmóniába hozzuk a tevékenységünket, az életkörülményeinket belső meggyőződéseinkkel, etikánkkal. Olyan célokat kövessünk, amelyek ezzel a belső hitrendszerrel, belső világképünkkel összhangban vannak.
A spiritualitásunk megélése az egészségünk egyik fontos összetevője.
Kutatások kimutatták, hogy azok, akik spirituálisnak vallják magukat
- boldogabbnak vallják magukat
- hosszabb ideig élnek
- ellenállóbbak
- kisebb a depresszió és az öngyilkosság kockázata
- kapcsolataik, családi életük harmonikusabb
Miért van ez így?
A kutatások szerint:
- A spirituális emberek a stresszel szemben a meditációt használják káros szokások helyett, mint amilyen a kényszeres evés vagy az alkohol.
- Jobbak a szociális kapcsolataik, és ez ugyanolyan fontos az egészség szempontjából, mint az étkezés, a levegő vagy a víz.
- Hajlamosak imádkozni, és az ima a nehéz helyzetek kezelésének egyik legjobb módja.
Saját véleményem szerint a spirituális emberek rendelkeznek egy szilárd iránytűvel az életükben. Tudják, hogy mindennek oka van, tudják, hogy ők maguk képesek befolyásolni az életüket, nincsenek kiszolgáltatva.
Hajlamosabbak a jelenben élni, és nem a múlton rágódni vagy a jövő miatt aggódni.
Te mit gondolsz erről? Mondd el a véleményed hozzászólásban.
Hozzászólások
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.