Valóban visszafordítható az öregedés?
Olyan kérdés ez, amire az emberiség több ezer éve keresi a választ.
A görög mitológiában az örök fiatalság titkának tudója például Zeusz lánya, Hébé volt (akit a rómaiak Juventusként emlegettek).
Cicero egyenesen úgy fogalmazott, hogy „úgy kell küzdeni az öregség, mint valami betegség ellen”.
Az 1950-es években pedig már tudományos körökben is felmerült, hogy az öregkorra bölcsebb volna egyfajta általános alapbetegségként tekinteni, hiszen az életkor előrehaladtával csökken az emberi szervezet ellenálló-, öngyógyító- és általános teljesítőképessége, ezzel párhuzamosan pedig megnövekszik a legkülönfélébb betegségek százainak, ezreinek valószínűsége és kockázata. Vagyis öregnek lenni már önmagában is egy elég baljós kórkép.
Mit is jelent betegnek lenni?
Egy lehetséges meghatározás szerint azt, hogy szervezetünk működőképessége nemkívánatos irányokat vesz.
Az idős korra pedig tökéletesen illik ez a leírás. A szervezetünk működése valóban gyakran nemkívánatos irányokat vesz.
Így teljes joggal állíthatjuk, hogy az öregség bizony egy betegség.
Vajon a külső és belső leépülés folyamata leállítható vagy lassítható-e valahogy?
Az rendben van, hogy egyszer úgyis meghalunk, de sokkal jobb lenne, ha ezt úgy tehetnénk, hogy előtte nem kellene végigmenni a leépülés különböző fázisain, ha az éveink számának növekedése nem jelentené a problémáink számának növekedését is.
De miért is öregszünk?
Az öregedésnek ma már könyvtárnyi irodalma van, de az egységes tudományos álláspontra még várni kell.
Vannak kutatók, akik szerint az oxidatív stressz következtében épülnek le a sejtjeink.
Mások szerint a hormonrendszerben bekövetkező változások, elsősorban a nemi hormonok csökkenése miatt öregszünk.
Megint mások genetikai okokat, a DNS végén lévő telomerek rövidülését vagy sérülését tartják az öregedés legfontosabb okának.
És van az az elmélet is, hogy a szervezet egyszerűen abba hagyja önmaga javítását, amikor már nem vagyunk képesek utódokat létrehozni.
Bár nincs egységes tudományos állásfoglalás vagy magyarázat, abban minden elmélet megegyezik, hogy a sejtek szintjén történik olyan változás, ami az öregedést eredményezi.
Abban is nagyjából konszenzus van, hogy ha a sejteket rá tudnánk venni arra, hogy ugyanúgy működjenek, mint fénykorukban, akkor az öregedési folyamatok lassíthatók, bizonyos fokig visszafordíthatók lennének.
Ezzel pedig megnőne az első krónikus betegség jelentkezéséig eltelt idő, azaz az egészségben eltöltött évek száma.
Kérd a kezdőlapon az „Egészséges hosszú élet” blokkban a videót, hogy többet megtudj arról, mit tehetsz te személy szerint saját egészségben töltött éveid számának meghosszabbításáért.
Nem a szokásos egészséges életmód tippekkel fogsz találkozni. Bár ezek a tippek is nagyon fontosak, és kombinálva a videóban említett módszerrel, még hatékonyabbak lesznek.
Hozzászólások
Ez a program nekem több területen bizonyított már, pedig még csak 5 éve alkalmazom.
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.