Abban a tudatban használjuk a kozmetikai termékeket, hogy a lehető legjobbat tesszük magunkkal.
Némely esetben nagyobbat nem is tévedhetnénk.
Tudtad, hogy a kozmetikai ipar által előállított szerek nem minden esetben biztonságosak? Némely összetevő önmagában is aggályos, de több vegyület halmozottan, különösen káros lehet. Egyes vizsgálatok szerint a kozmetikai cikkekből: fogkrémekből, tusfürdőkből, testápolókból és arckrémekből akár évi 2-3 kilogramm káros anyag is bekerülhet testünkbe. Ez ijesztően nagy szám!
Mik azok a mérgező anyagok, amik a kozmetikumokban megtalálhatók?
Nézzük meg először, mi is a méreg?
Minden olyan anyag, ami káros a szervezetünkre. S ne gondoljuk, hogy csak a mesterségesen előállított anyagok lehetnek ilyenek. Vannak olyan természetes anyagok is, amik sok jóra használhatók, de kozmetikumokban semmi keresnivalójuk, hisz a bőrünknek ártanak. Hogy miért használják mégis? Talán mert olcsó, vagy, mert régebben nem is gondolták, hogy hosszú távon komoly gondokat okozhat, hogy felszívódik a szervezetben, ki tudja. Az tény, hogy sajnos ma is sok ilyen összetevőt rejtenek a kozmetikai flakonok. S itt álljunk meg egy szóra! Szó szerint a flakon is tartalmazhat mérgező anyagot, ami kioldódhat, s a termékkel együtt magunkra kenjük.
A leggyakrabban előforduló káros anyagok.
Alumínium származékok és vegyületek
Elsősorban izzadásgátlók összetevője, de megtalálhatók dezodorokban, napozó szerekben, babaápolási! szerekben, borotválkozás utáni készítményekben. Az alumínium eltömíti a pólusokat, így akadályozza az izzadást. Ami azért nagy gond, mert a szervezet az izzadással szabadul meg a méreganyagoktól, de ha nem izzadunk, a méreganyagok bent maradnak a szervezetünkben. Talán nem véletlen, hogy rohammértékben nő a nyirokmirigy és az emlőrák előfordulási aránya. Érdemes olyan készítményt használni, ami az izzadást nem akadályozza, csak a kellemetlen szagokat szünteti meg.
Szintetikus anionos tenzidek és mosó aktív anyagok
A legtöbbször előforduló ilyen anyag az SLS. Sajnos a befolyásolja a hormonháztartást, rákot, terméketlenséget, elhízást, depressziót, potenciazavarokat okozhat. Nagyon sok tömegtermékben megtalálható, s bizony, az ember azt hinné / én azt hittem/, hogy a babáknak készülő termékekben ilyen nem lehetséges, de sajnos igen.
Az ABS gyengíti az immunrendszert, bőrirritációt okozhat, s szintén befolyásolja a hormonháztartást
Ezeket a rövidítéseket találod az összetevők listáján: SLS, SDC, SLES, ALS, s ezek változatai
Triclosan
Mint tartósítószert, 2005-ben betiltották, kozmetikumokban mégis megtalálható a mai napig. Mérgező hatással lehet az endokrin mirigyekre.
Ásványi olaj származékok
Láthatatlan réteget képeznek a bőrön, ezzel megakadályozzák a bőr szabad „légzését” vízleadását. Vagyis akadályozzák a bőr anyagszeréjét, méregtelenítését, a kiválasztást. Elősegítik a mitesszerek, pattanások kialakulását. Erősítik a gyulladásra való hajlamot, illetve a gyulladásos bőrbetegségek kialakulását. Ilyen anyagok pl. a Petroleum, Paraffin, Vazelin.
Szintetikus illatanyagok
Ezek okozzák a legtöbb allergiás reakciót. A szintetikus parfümök napsugárzás hatására pigmentációt, bőrkárosodást okozhatnak. A legújabb kutatások szerint valószínűleg szerepük van a demenciális betegségek kialakulásában is
Szintetikus tartósítószerek
A napsugárzás hatására háromszorosára gyorsítják a bőr öregedését. Ezeknek a szereknek 90%.a káros hatású, egyesek rákkeltőek is lehetnek. Pl. Sodium Benzoát, Benzois acid, Butylparaben, Ethylparaben, stb.
Szintetikus színezékek
Ezeket úgy találod meg, hogy C.I., s mögötte egy számsor. Van köztük kevésbé veszélyes, de rákkeltő is.
Kémiai fényvédő vegyületek
Ez a legszebb, talán. A legtöbb ilyen szer rákkeltő hatású. Vagyis a fényvédőszereknek köszönhetjük nagyrészt a bőrrák egyre gyakoribb kialakulást. Annak ellenére, hogy önmagában nem az, UV sugárzás hatására rákkeltő anyaggá változik. Ilyen pl. MBC, OMC,HMS, OD-PABA, Oxybenzon.
Összességében, azokat a termékeket, amiket hosszú távon használunk, érdemes egyszer leellenőrizni. Rászánni az időt, és összetevőnként megnézni / a google a barátunk/, s megkeresni azt a terméket, ami csak, úgymond zöld besorolású összetevőket tartalmaz.
Ilyen, természetes, csak kímélő de hatékony összetevőjű arcápolóról szóló bemutató videót találhatsz a főoldal, A szépség neked is jár blokkjában.
Hozzászólások
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.